Ekonomi

Xi Jinping, Çin ekonomisini canlandırmak için San Francisco’da ABD’li iş liderleriyle buluştu

Çin Devlet Başkanı Xi Jinping, San Francisco’daki yüksek profilli bir toplantıda aralarında BlackRock’tan Larry Fink’in de bulunduğu üst düzey ABD’li iş liderleriyle özel bir akşam yemeğine ev sahipliği yapıyor. Xi’nin yabancı yatırımı çekme ve Çin ekonomisini güçlendirme çabalarının bir parçası olan etkinliğe Blackstone, Visa, Pfizer, Qualcomm ve Broadcom gibi etkili şirketlerin CEO’ları da katılıyor.

Akşam yemeği, Asya-Pasifik Ekonomik İşbirliği başkanları toplantıları sırasında öğleden sonra Lider Xi ile Lider Joe Biden arasında gerçekleşen ve gergin ABD-Çin ikili ilişkilerinin onarılmasına yönelik bir adımın sinyalini veren önemli bir toplantının ardından geldi. Çin’in katı ulusal güvenlik politikaları ve yabancı kuruluşların casusluk tehdidi olarak tasvir edilmesi üzerine artan alarmın ortasında, Çin’in geniş tüketici elektroniği pazarına yatırım yapan işletmeler için Xi ile toplantı hayati önem taşıyor.

Özel akşam yemeğine ABD-Çin İlişkileri Ulusal Komitesi ve ABD-Çin İş Kurulu ev sahipliği yapıyor. Olayın ayrıntıları gizli tutuldu; Ancak Temsilciler Meclisi’ndeki Çin Komünist Partisi Seçilmiş Komitesi Başkanı Mike Gallagher, ÇKP karşıtı bir mitingde Xi’nin masasındaki sandalyelerin her birinin 40.000 dolar olduğunu duyurdu.

Yemeğe Amerikan dev şirketlerinin yanı sıra Xi’nin 38 yıl önceki ziyaretinde kendisini ağırlayan Iowa’daki “eski dostlarının” da katılması bekleniyor. Çin liderinin katılımcılara hitap etmesi ve bu diplomatik ve ekonomik yardım girişiminin değerini daha da vurgulaması bekleniyor.

Bu makale yapay zeka desteğiyle oluşturulmuş, bir editör tarafından çevrilmiş ve incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şartlar ve Koşullarımıza bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu