Haber

AB’den Erdoğan’a ‘Yunanistan’ tepkisi: Agresif açıklamalar endişe yaratıyor

Avrupa Birliği (AB) Konseyi Sözcüsü Peter Stano, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Yunanistan’a yönelik füze tehdidini kınadı. Stano dün düzenlediği basın toplantısında, “AB, Yunanistan’a yönelik saldırgan açıklamaların ciddi endişe uyandırdığını ve Akdeniz’de gerilimi azaltmak için çok ihtiyaç duyulan çabalara tamamen karşı olduğunu defalarca vurguladı.” dedi.

Stano şöyle devam etti: “Tehdit söylemlerinin yerine yapıcı ve dürüst diyalog ve iletişimin geçmesinin, Yunanistan ile Türkiye arasındaki gerilimi azaltmanın, karşılıklı anlayışı teşvik etmenin ve iyi komşuluk ilişkilerini geliştirmenin anahtarı olduğunu defalarca ifade ettik.”

ERDOĞAN NE DEDİ?

Ömer Halisdemir Spor Salonu’nda düzenlenen Gençlik Buluşmaları programına katılan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Atina yönetiminin yanı sıra ABD’yi de hedef aldı. Erdoğan şunları söyledi:

“Amerika, 4-5 bin tırla Suriye’nin kuzeyine silah ve mühimmat gönderiyor. Bunu kendilerine defalarca söylememe rağmen hiç umurlarında değil. Kusura bakmayın NATO’da yanınızdayız dedim. Biz beraberiz, siz bize bu yanlışı yapıyorsunuz, biz terör örgütünün yanındayız, o zaman kendi karnımızı keseriz, başka çare yok.

Şimdi füzelerimizi yapmaya başladık. Bu üretim sıradan Yunanlıyı korkutur. ‘Tayfun’ diyorsun, Yunan irkiliyor, ‘Atina’yı vuracak’ diyor. Vurmak adettendir. Rahat durmuyorsanız, Amerika’dan adalara, oradan buradan bir şeyler almaya kalkarsanız, Türkiye gibi bir ülke muhtemelen armut toplamaz, bir şeyler yapması gerekir. Boşuna büyümüyor bu gençler değil mi? Petrolle, silahla, mühimmatla, her şeyle bu işi başaracağız.” (DIŞ HABER)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu