Haber

BM Genel Sekreteri Guterres 6 yıl sonra Irak’ta

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres, resmi temasları kapsamında 6 yıl aradan sonra ilk kez Irak’a geldi.

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres, Iraklılar için barış, insan hakları ve sürdürülebilir kalkınma çabalarını desteklemek üzere 6 yıl sonra ilk kez Irak’a geldi. Irak Dışişleri Bakanı Fuad Hüseyin ile görüşen Guterres, daha sonra düzenlenen ortak basın toplantısında konuştu. Guterres, başkent Bağdat’a daha önce birçok kez geldiğini ancak bu kez dayanışma ziyareti için Irak’ta bulunduğunu belirterek, “Irak halkı, Irak’ın demokratik kurumları ve ülkedeki BM kuruluşlarıyla dayanışmayı destekliyor ve başarabileceklerinden emin. Iraklıların karşılaştıkları zorlukların üstesinden gelme Irak halkına olan güvenimi ifade ettiğim bir dayanışma var.Irak halkına büyük hayranlık duyuyorum.Birkaç kez ülke içinde yerinden edilmiş Iraklılarla tanışma fırsatım oldu.Ayrıca ziyaret etme fırsatım oldu Ürdün ve Suriye’deki Iraklı mülteciler, hükümetin yurtdışındaki Iraklıların geri dönmesine izin verme çabaları, “Tabii ki bu çabaları sonuna kadar destekleyeceğiz. Irak halkıyla dayanışmamı bir kez daha ifade ediyor, Irak’ın demokratik kurumlarla barış ve müreffeh bir geleceğe sahip olmasını temenni ediyorum.”

BM Genel Sekreteri Guterres’in ziyareti kapsamında Irak Başbakanı Muhammed Şii Sudani ve diğer hükümet yetkilileriyle görüşmesi bekleniyor. Guterres ayrıca başkent Bağdat’ta gençlik ve kadın hakları grupları ve BM personeli ile bir araya gelecek. Guterres’in yarın Kuzey Irak’ta ülke içinde yerinden edilmiş kişiler için bir kampı ve bir rehabilitasyon merkezini ziyaret etmesi bekleniyor. Bağdat’tan Erbil’e gidecek olan Guterres, Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (KBY) yetkilileriyle görüşecek.

BM Genel Sekreteri Guterres, Irak temaslarını tamamlamasının ardından bu yıl 5.’si düzenlenen LDC Zirvesi’ne katılmak üzere Katar’ın başkenti Doha’ya gidecek. – BAĞDAT

pehlivankoy-haber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu