Ekonomi

İran iki gazeteciye para cezası verdi!

İran Yargısına bağlı Mizan Haber Ajansı’nın haberine göre Devrim Mahkemesi, gazeteciler Elahe Muhammedi ve Nilüfer Hamidi hakkındaki kararı açıkladı.

Muhammedi, “ABD ile işbirliği yapmak” suçundan 6 yıl, “milli güvenliğe karşı suç işlemeye yönelik faaliyetlerde bulunmak” suçundan 5 yıl, “Devlet aleyhine propaganda yapmak” suçundan da 1 yıl hapis cezasına çarptırıldı. Rejim”.

Hamidi, “ABD ile işbirliği” suçundan 7 yıl, “ulusal güvenliğe karşı suç işlemeye yönelik faaliyetlerde bulunmak” suçundan 5 yıl, “rejim aleyhine propaganda yapmak” suçundan da 1 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

İtiraz etme hakları var

Ülkede Mahsa Emini ile ilgili haberleriyle gündeme gelen iki gazetecinin karara 20 gün içinde itiraz hakkı bulunuyor.

Hamidi, Mahsa Emini’nin hastanedeki görüntülerini haber yaptığı için 22 Eylül 2022’de, Muhammedi ise Emini’nin cenaze törenini haber yaptığı için gözaltına alınmıştı.

Mahsa Emini gösterilerinde neler yaşandı?

İran’ın başkenti Tahran’da 13 Eylül 2022’de “ahlak polisi” olarak bilinen rehberlik devriyeleri tarafından gözaltına alındıktan sonra rahatsızlanarak hastaneye kaldırılan 22 yaşındaki Mahsa Emini, 16 Eylül’de hayatını kaybetti.

Emini’nin ölümü üzerine 17 Eylül 2022’de memleketi Sakkız’da başlayan gösteriler, ülke geneline yayılarak yönetime karşı protestolara dönüştü.

Aylarca süren olaylarda 500’e yakın gösterici öldürülürken, 100’den fazla polis memurunun da hayatını kaybettiği açıklandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu