Haber

Macaristan: Rusya, TürkAkım konusunda güvence verdi

Macaristan Dışişleri Bakanı Peter Szijjarto, Rusya Başbakan Yardımcısı Aleksandr Novak ve Rusya Devlet NükleerEnergy Corporation (Rosatom) Lideri Aleksey Likhachev ile bir araya geldi.

Ziyaretin ardından açıklama yapan Szijjarto, gazprom, geçen yıl kış hazırlıklarında ihtiyaç olması durumunda uzun vadede anlaşma değişikliği yaparak elde ettiğimiz doğal gaz miktarı ağırlıklı olarak T. acil akımaracılığıyla satın alınabileceği ve teslim edilebileceği seçeneğini koruyacaktır.ifadesini kullandı.

Fiyatlarda büyük artış olması durumunda ödemelerin makul bir sınırın üzerinde ertelenmesi konusunda anlaşmaya varıldığını belirten Macar Bakan, Moskova ziyaretleri sırasında Türkiye üzerinden transit geçen petrol sevkiyatlarına ilişkin ödemeler konusunu da görüştüklerini söyledi. Drujba boru hattı sınırı ve bundan böyle boru hattının geçtiği Macaristan’ın doğrudan Ukrayna’ya giden güzergahı. ödeme yapacağını bildirdi.

Szijjarto, Macaristan’daki Pakş-2 nükleer santralinin üretimine ilişkin konuları Rosatom Lideri Likhaçev ile görüştüklerini ve ilgili belgelerde Batı yaptırımları kapsamına girmeyecek şekilde değişiklik yapılması konusunda anlaştıklarını söyledi.

‘Rusya, TürkAkım’a garanti verdi’

Szijjarto, ” Başbakan Aleksandr Novak, yaptırımlara rağmen Rus tarafının TürkAkım’ın kesintisiz ve kesintisiz çalışmasını ve doğal gaz boru hattının bakımını tamamlamayı mümkün kılan tüm teknolojilere, bilimsel araçlara ve parçalara sahip olduğuna dair bana güvence verdi.”söz konusu.

konakajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu