Haber

Rusya’dan Moldova’ya tehdit: İkinci Ukrayna olacaksınız

Devlet televizyonu Rossia-24’e konuşan Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, şunları söyledi: “Moldova’da demokratik olmayan bir seçimle iktidara gelen ve aynı zamanda bir Rumen vatandaşı olan Başkan Maia Sandu, NATO’nun isteklerini yerine getirmek için can atıyor. Moldova Cumhurbaşkanı, ülkesinin yakın gelecekte Romanya ile birleşmeyi planladığını saklamıyor. .”Bu politikaya karşı olduklarını söyledi.

Lavrov, “Batılı devletler Ukrayna’dan sonra gözlerini Moldova’ya çevirdiler. Moldova’yı ikinci Ukrayna yapmak istiyorlar”suçlamasını da yaptı.

2014’te Rusya’nın müdahalesiyle Ukrayna’da oluşturulan Donbass ayrılıkçı bölgesi, 1991’den beri Moldova’nın doğusundaki Transdinyester’de bulunuyor. Moldova’da Rus ayrılıkçıların ayaklanması durumunda benzer bir Ukrayna savaşının çıkması olası. burada gerçekleşecek. Transdinyester Ukrayna ile sınır komşusudur.

MOLDOVA’DAN RUSYA’YA TEPKİ

Moldova Dışişleri ve Avrupa Entegrasyonu Bakanı Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Ukrayna’dan sonra artık Batı’nın olduğunu söyledi. “yeni Ukrayna rolü”Moldova’yı 1 yıldır gözlemlediği açıklamasına tepki gösterdi.

Bakanlık Sözcüsü Daniel Voda, yaptığı yazılı açıklamada, “Rusya Bakanı’nın gerçeğe dayanmayan ve Rus diplomasisinin bilinen tehdit söylemlerinin bir parçası olan açıklamalarını kesinlikle reddediyoruz. Moldova Cumhuriyeti’nin izlediği yolun, Rusya’ya giden yol olduğunu Rus tarafına hatırlatmak isteriz. Avrupa Birliği’ne katılın.”terimleri kullandı.

“Moldova, siyasi veya jeopolitik tercihler ne olursa olsun barıştan, özgürlükten ve demokrasiden yanadır”Voda, Rusya dahil tüm dünya ülkelerini Moldova’nın kararlarına saygı duymaya davet etti.

KAYNAK: HABER7

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu